هفت پلاس: مجله علمی، فرهنگی، هنری و سرگرمی
تبلیغات
تبلیغات
برگزیده های سایت
تبلیغات
 • هفت پلاس
 • سینما
 • ورزش
 • موسیقی
 • سیاست
 • اقتصاد
 • مراقبت هاى تغذیه اى در دوران پیش از باردارى

  مجموعه : پیش از بارداری

  تغذیه در دوران قبل از باردارى تأثیر زیادى بر روند باردارى دارد. به طورى که تغذیه نامناسب در دوران بلوغ و حتى کودکى مى تواند رشد و نمو را تحت تأثیر قرار دهد و با توقف رشد قدى و یا رشد محوطه لگن در دختران موجب محدود شدن فضاى لگن شود. رژیم لاغرى طولانى مدت مى تواند موجب آمنوره شده و در نهایت شانس بارورى را کاهش دهد.
  همچنین کمبود مواد مغذى در دوران قبل از باردارى مى تواند موجب کاهش ذخایر مواد مغذى شده و بر روى عملکرد فرآیندهاى فیزیولوژیک و بیوشیمیایى مؤثر در بارورى تأثیر منفى برجاى گذارد.

   میزان ذخایر چربى بدن خانم قبل از باردارى به طور موثرى بر قابلیت بارورى تأثیر دارد. به طورى که افراد با ذخایر چربى کمتر از ۱۷ % اغلب قاعدگى ندارند و آن هایى که چربى بدنشان کمتر از ۲۲ % است، با اختلال در تخمک گذارى مواجه اند. کاهش ذخایر چربى را معمولاً در زنانى که تمرینات ورزشى بیش از حد و غیراصولى انجام داده و یا مى دهند و یا رژیم هاى لاغرى شدید و متعدد داشته اند مى توان دید.

  images (23)

  همچنین افرادى که با اختلالات خوردن نظیر بولیمیا (بى اشتهایى عصبى) مواجه اند در زمره کاهش ذخایر چربى قرار مى گیرند. علیرغم آن چه گفته شد، خوشبختانه تحقیقات نشان داده است که اصلاح رژیم غذایى مى تواند از اختلالات تخمک گذارى کاسته و بارورى را بهبود بخشد.

  از دیگر اختلالات تغذیهاى که موجب کاهش بارورى میشود می توان به کمبود ویتامین D در هر دو جنس مؤنث و مذکر اشاره کرد. در واقع جذب مناسب ویتامین D و به دنبال آن جذب کلسیم در مردان موجب تقویت فرایند اسپرماتوژنز؛ افزایش تحرک اسپرم؛ و تشدید واکنشهاى آکروزوم می شود. سطوح پایین مس و روى، نیز تأثیر منفى بر تکامل تخمک میگذارد.

  از سوى دیگر وجود اضافه وزن (وزن بیش از ۱۲۰ درصد وزن ایده آل) در زنان به دلیل تغییر در نسبت تستوسترون به استروژن و اختلال در تخمک گذارى، مى تواند موجب بروز مشکلات بارورى شود. در زنان چاق، احتمال وقوع دیابت تشخیص داده نشده قبل از باردارى، اختلال تحمل گلوکز و دیابت باردارى موجب شیوع بیشتر ناهنجارى هاى مادرزادى جنین مى شود،بنابراین کنترل وزن قبل از باردارى مى تواند از میزان خطر ابتلا به ناهنجارى هاى هنگام تولد بکاهد. رژیم غذایى سالم و غنى از آنتى اکسیدان و برنامه ورزشى مناسب براى آماده شدن زنان براى باردارى مطلوب کمک مى کند.

  در مردان نیز افزایش توده بدنى با کاهش سطح تستوسترون سرم و کاهش میزان بارورى همراه است. از سموم محیطى نظیر دیوکسین ها، بى فنیل اى پلى برومینه (PBBS) ، استرهاى فتالات و سایر تولیدات صنعتى به عنوان مواد تأثیرگذار بر بارورى ذکر شده است. تعداد زیادى از این مولکول ها از نظر ساختمان مشابه مولکول تستوسترون و مولکول استروژن هستند و هنگامى که در مسیرهاى بیوشیمیایى شرکت مى کنند، به نام تخریب کننده هاى درون ریز خوانده مى شوند.

  اجتناب از مصرف دخانیات نظیر توتون، و تنباکو و نوشیدن الکل و استفاده از یک رژیم غذایى مطلوب حاوى روى؛ اسیدفولیک؛ و آنتى اکسیدان ها، موجب افزایش سلامت اسپرم در مردان مى شود.

  با توجه به عوامل خطرزا خانمها قبل از باردار شدن براى حصول اطمینان از سلامت و آمادگى کامل جسمانى و مشاوره، باید به مراکز بهداشتى درمانى و پزشک خانواده مراجعه نمایند. این مراقبتها با هدف شناسایى خانمهاى باردار مبتلا به سوءتغذیه (کم وزن، اضافه وزن یا چاق) و رفع مشکل تغذیه اى و رساندن آنان به محدوده نمایه توده بدنى طبیعى و آماده کردن آ نها براى داشتن یک باردارى ایمن و بدون خطر صورت می پذیرد.

  منبع: بیبی کده، راهنماى جامع تغذیه مادران باردار و شیرده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکى معاونت بهداشت، دفتر بهبود تغذیه جامعه

  مطالب مرتبط

  مشترک خبرنامه شوید

  تبلیغات
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه