هفت پلاس: مجله علمی، فرهنگی، هنری و سرگرمی
تبلیغات
تبلیغات
برگزیده های سایت
تبلیغات
 • هفت پلاس
 • سینما
 • ورزش
 • موسیقی
 • سیاست
 • اقتصاد
 • جیمز باند، آمریکا را هم تسخیر کرد!

  مجموعه : سینما
  در جدول پر فروش‌های سینماهای آمریکای شمالی به دست آمد
  2-1-201511919439
   

  بانی فیلم – گروه سینمای جهان: «اسپکتر» در همان شروع اکرانش در آمریکای شمالی همان طور که پیش بینی می‌شد به صدر پر فروش‌های سینمای این منطقه از جهان رفت و در این راه ۷۳ میلیون دلار در سه روز پایانی هفته سودسازی و به روایتی یکبار دیگر آمریکا را تسخیر کرد. با این وجود جدیدترین داستان از سری فیلم‌های ۲۴ گانه جیمز باند که اولین آنها ۵۳ سال پیش اکران شد و عملاً قدیمی‌ترین فرانچیز سینمایی دنیا است و آن را سونی پیکچرز با مشارکت MGM ساخته است، قدری کمتر از آنچه این کمپانی برای شروع نمایش آن در این منطقه از دنیا امید داشت، فروخت. به عنوان مثال فیلم قبلی از این مجموعه که «سقوط آسمان» نام داشت و در سال ۲۰۱۲ اکران شد، شروع اکرانی ۳/۸۸ میلیون دلاری داشت که ۱۷ درصد از آغاز عملکرد «اسپکتر» در آمریکا و کانادا بهتر به شمار می‌آید. اگر «ذره‌ای آرامش» فیلم بیست و دوم «مامور ۰۰۷» را مبنا بگذاریم، آن گاه باید بگوییم که «اسپکتر» از شروع اکران ۵/۶۷ میلیون دلاری آن فیلم ۸ درصد بهتر عمل کرده است و البته با احتساب این موضوع که قیمت بلیت سینماها در آن زمان یعنی سال ۲۰۰۸ حدود ۳۰ درصد ارزان‌تر از امروز بود و اگر این درصد را بر ارقام آن سال بیفزاییم، می‌بینیم که «اسپکتر» از آن فیلم نیز آغاز نمایش ضعیف‌تری داشته است.
  در هر حال خاطرات موفقی که «Sky Fall» فیلم بیست و سوم جیمز باند به جا گذاشت و تحسین شدن آن حتی از منظر موضوعی و کیفی که نتیجه به کارگیری کارگردانی در اندازه‌های سم مندز برای هدایت آن پروژه بود، سبب شد تماشاگران با دید مثبتی هم به تماشای «اسپکتر» بروند و موجب صدرنشینی این فیلم در آمریکا و کانادا شوند. «اسپکتر» که عنوانش اشاره‌ای به نام یک دشمن قدیمی باند است و وی را یکبار دیگر روبروی این مامور به اصطلاح شکست ناپذیر پلیس مخفی انگلیس می‌بینیم، این بار با بازی کریستوف والتز هنرپیشه اتریشی و دارنده دو جایزه اسکار نقش دوم (طی ۶ سال گذشته) به تصویر کشیده شده است. در نقطه مقابل نظرات متضاد کارشناسان سینما پیرامون فیلم و تایید شدن آن توسط برخی و انتقاد شدن به وسیله عده‌ای دیگر نمی‌تواند در نرسیدن «Specter» به آمار فروش «سقوط آسمان» بی تاثیر بوده باشد.
  «اسپکتر» کارش را با فروشی ۲۸ میلیون دلاری در روز جمعه گذشته شروع کرد، با تنزلی ۵/۴ درصدی در روز شنبه ۷/۲۶ میلیون دلار هم در این روز فروخت و با تنزل بیشتری برابر با ۳۲ درصد ۲/۱۸ میلیون دلار درآمدسازی هم در روز یکشنبه داشت. از آنجا که فیلم‌های تازه‌ای که برای اکران در پایان این هفته در نظر گرفته شده‌اند هیچ یک کارهای برجسته‌ای به شمار نمی‌آیند، به نظر می‌رسد که «اسپکتر» در این هفته نیز زیاد بفروشد و بعید است که درصدر جدول نماند. این را هم بگویم که از مبلغ کلی فروش این فیلم ۴/۱۵ میلیون دلار آن در سالن‌هایی در آمریکا و کانادا حاصل آمد که فیلم را به سیستم چشمگیرتر ایمکس پخش می‌کردند.
  پینات‌ها ماندنی‌اند
  لقب دومین فیلم پر فروش این هفته به نسخه جدید «The Peanuts» یا «پینات‌ها» رسید. این کارتون کامپیوتری ۳ بُعدی که ادامه‌ای بر فیلم‌های قبلی پینات‌ها است و خیلی‌ها در انتظارش بودند، برخلاف نسخه جدید جیمز باند تقریباً همان قدر فروخت که از آن انتظار می‌رفت و این ۴۵ میلیون دلار بود و گمان می‌رود که ایستادگی و دوامش در جدول فروش بیش از «اسپکتر» باشد و این را بر اساس پیشینه خوب انیمیشن‌های موفق در این خصوص ظرف ربع قرن اخیر می‌توان گفت. این فیلم نسبت به شروع اکران «رالف ویرانگر» در سال ۲۰۱۲ که با فروشی ۴۹ میلیون دلاری همراه شد، ۸ درصد ضعیف‌تر عمل کرد ولی در قیاس با آغاز نمایش ۳/۴۴ میلیون دلاری «الوین و چیپ مانکز» در سال ۲۰۰۷ قدری بهتر ظاهر شد. با این همه نمی‌توان شک کرد که فیلم‌های «پینات‌ها» با این بساط تمام نخواهند شد و می‌توان انتظار ادامه ساخت و اکران آنها را در سالهای بعدی نیز داشت.
  «Peanuts» کارش را با فروشی ۱/۱۲ میلیون دلاری در روز جمعه گذشته شروع کرد و در روز شنبه با رشدی امیدساز و ۶۲ درصدی ۶/۱۹ میلیون دلار را در گیشه‌ها به بار آورد و سپس با تنزلی ۳۲ درصدی به فروشی ۳/۱۳ میلیون دلاری در روز یکشنبه نایل آمد. تهدیدی عاجل لااقل در عرصه فیلم‌های کارتونی متوجه «پینات‌ها» نیست و این فیلم تا زمان اکران کارتون بزرگ بعدی خوب خواهد فروخت. چنان کارتونی، همانا کاری به نام «دایناسور خوب» است از ۵ آذر ماه در سطح آمریکای شمالی به نمایش در خواهد آمد.
  فیلم اسکات در مرز ۲۰۰ میلیونی شدن
  «مریخی» کار فضایی جدید و تحسین شده ریدلی اسکات بریتانیایی و مسن، پس از ۴ هفته صدرنشینی طی ۵ هفته اکران قبلی‌اش، در هفته ششم نمایش‌اش به رتبه سوم جدول تنزل کرد و بیشتر از ۳/۹ میلیون دلار در سه روز پایانی هفته نفروخت. این میزان فروش ۲۱ درصد کمتر از مقدار سودسازی «The Martian» نسبت به هفته قبلی بود.
  با این حال آمار موجود برای فیلمی که هفته ششم نمایش‌اش را سپری می‌کند، فوق العاده است و این را زمانی بیشتر حس می‌کنیم که در نظر بگیریم «مریخی» این هفته رقیبی قوی چون ورسیون جدید جیمز باند هم داشته است. اضافه بر این آن مهلت استفاده «مریخی» از سالن‌های دارای امکانات پخش ایمکس هم تمام شده و این نیز نمی‌تواند بر فروش این فیلم در هفته جاری بی تاثیر بوده باشد. ناگفته نگذاریم که «مریخی» در آستانه ۲۰۰ میلیون دلاری شدن در آمریکا و کانادا قرار دارد. اگر مجموع فروش «مریخی» را با «بین ستاره‌ای» کار فضایی سال پیش کریستوفر نولان قیاس کنیم، می‌بینیم بعد از تعداد روز مشابهی در زمینه اکران (هر دو ۳۹ روز) آمار «مریخی» ۱۸ درصد جلوتر است. در نقطه مقابل «جاذبه» فیلم فضایی سال ۲۰۱۳ آلفونسو کوارون مکزیکی پس از همین تعداد روز پخش ۲۳۱ میلیون دلار فروش کرده و به تبع آن ۱۵ درصد از «مریخی» جلو بود.
  جک بلک همچنان می‌فروشد
  «جوش‌های روی پوست» در چهارمین هفته پخش‌اش در آمریکا و کانادا با ۹/۶ میلیون دلار کسب درآمد در روزهای پایانی هفته گذشته عنوان چهارمین فیلم پر فروش هفته سپری شده در آمریکا و کانادا را به خود اختصاص داد. این فیلم ترسناک و در عین حال کمدی که جک بلک در آن رل اصلی را بازی کرده، در قیاس با هفته گذشته ۲۹ درصد نزول در فروش داشت و حالا بعد از ۲۶ روز اکران ۴/۶۶ میلیون دلار فروخته است و این ۲۴ درصد بهتر از عملکرد فیلم «الکساندر و روز وحشتناک و غیر خوب و بسیار بد!» بعد از همین تعداد روز پخش در آمریکای شمالی طی سال گذشته به حساب می‌آید. آن فیلم بعد از تاریخ فوق ۷/۵۳ میلیون دلار در گیشه‌ها به بار آورده بود.

  مطالب مرتبط

  مشترک خبرنامه شوید

  تبلیغات
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه