هفت پلاس: مجله علمی، فرهنگی، هنری و سرگرمی
تبلیغات
تبلیغات
برگزیده های سایت
تبلیغات
 • هفت پلاس
 • سینما
 • ورزش
 • موسیقی
 • سیاست
 • اقتصاد
 • واکسن‌های دوران بارداری،‌مجازها و غیرمجازها را بشناسید

  مجموعه : پیش از بارداری

  نشریه واکسیناسیون و حاملگی مرکز فوق تخصصی ابن سینا: بسیاری از مادران پیش از بارداری در مورد ایمن سازی و احتمال ابتلا به بیماری هایی که می‌تواند به آنها یا جنین آنها آسیب برساند اطلاعات کافی ندارند. بنابراین بهتر است مادران به منظور بررسی وضعیت سیستم ایمنی خود در برابر بیماری های عفونی شایع در دوران بارداری یا پس از وضع حمل و تنظیم یک برنامه صحیح واکسیناسیون پیش از بارداری با پزشک خود مشورت کنند. مطالب زیر می تواند تا حدودی اطلاعات لازم را در این زمینه به مادران ارائه دهد.

  واکسن های مجاز

  واکسن های هپاتیت B، آنفولانزا و کزاز را می توان به مادران باردار تزریق کرد.

  واکسن هپاتیت B: زنان بارداری که جواب آزمایش هپاتیت آنها منفی است، می توانند این واکسن را دریافت کنند. این واکسن برای محافظت مادر و جنین در مقابل عفونت ها استفاده می شود. تزریق این واکسن در سه مرحله پیش و پس از زایمان انجام می شود.

  واکسن آنفلوآنزا: این واکسن می تواند از بیماری آنفلوآنزای مادر در دوران بارداری جلوگیری کند بنابراین همه زنان بارداری که وارد سه ماهه دوم یا سوم بارداری می شوند، در صورت شیوع آنفلوآنزای فصلی باید این واکسن را دریافت کنند.

  واکسن کزاز- دیفتری: این ترکیب از واکسن ها به طور معمول برای زنان باردار توصیه می شود. این واکسن ایمنی دایمی ایجاد نمی کند و باید دوز یادآور آن هر ۱۰ سال یک بار تزریق شود.

  واکسن های غیرمجاز

  واکسن های هپاتیت A ، آبله مرغان (واریسل، MMR سرخک، سرخجه، اوریون) و پنوموکوک ممکن است سبب انتقال بیماری به جنین یا موجب بروز زایمان زودرس، سقط جنین و نقایص مادرزادی شوند. بنابراین تزریق آنها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

  واکسن هپاتیت A: بی ضرر بودن این واکسن در دوران بارداری تایید نشده است بنابراین باید از تزریق آن در این دوران دوری کرد. اما زنانی که در معرض ابتلا به این ویروس هستند باید با پزشک معالج خود مشورت کنند.

  واکسن ( MMR سرخک، سرخجه، اوریون): زنان باید حداقل سه ماه بعد از تزریق این واکسن باردار نشوند.

  واکسن آبله مرغان (واریسلا): این واکسن برای پیشگیری از آبله مرغان استفاده می شود و باید حداقل سه ماه پیش از بارداری تزریق شود.

  واکسن پنوموکوک: از آنجایی که بی خطر بودن این واکسن نیز برای زنان باردار تایید نشده است، باید از تزریق آن در دوران بارداری به جز برای زنان در معرض خطر یا زنان مبتلا به بیماری های مزمن دوری کرد.

  آیا تزریق واکسن برای جنین خطرناک است؟

  تعدادی از واکسن ها به ویژه آنهایی که از ویروس زنده تهیه شده است نباید به زنان باردار تزریق شوند زیرا ممکن است برای جنین مشکل آفرین باشد.
  اما برخی واکسن ها را می توان به زنان باردار در سه ماهه دوم یا سوم بارداری تزریق کرد. با این حال عده ای از پزشکان معتقدند بهتر است تزریق واکسن ها حداقل سه ماه پیش از تولد نوزاد  یا بلافاصله بعد از تولد صورت گیرد.

  بیبی کده

  مطالب مرتبط

  مشترک خبرنامه شوید

  تبلیغات
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه