هفت پلاس: مجله علمی، فرهنگی، هنری و سرگرمی
تبلیغات
تبلیغات
برگزیده های سایت
تبلیغات
 • هفت پلاس
 • سینما
 • ورزش
 • موسیقی
 • سیاست
 • اقتصاد
 • ساخت حافظه های سریعتر و با قابلیت اطمینان بالاتر

  مجموعه : تکنولوژی

  شرکت سامسونگ به تازگی اعلام کرده است که موفق به تولید انبوه نوع جدیدی از حافظه های فلش شده که از ساختار عمودی NAND استفاده می کند. با استفاده از این طراحی می توان بر محدودیتهای مجتمع سازی گیتهای متداول غلبه کرده و گیتهایی با ابعاد کوچکتر ایجاد کرد. در واقع این شرکت با بازنگری در شیوه ذخیره سازی بارهای الکتریکی به منظور ایجاد حافظه فلش و استفاده از ساختار سه بعدی، توانسته است به نوعی طراحی دست یابد که بتوان به وسیله آن لایه های گیت را بر روی یکدیگر قرار داده و در نتیجه چگالی ذخیره اطلاعات و ظرفیت ذخیره آنها را افزایش دهد.

  samsung Begins Producing

  Faster More Reliable

  ۳D Vertical Nand

  با استفاده از گیت های عمودی ساخته شده، شرکت سامسونگ مدعی شده است که می تواند به قابلیت اطمینان دو و یا سه برابری حافظه های متدول مشابه که با استفاده از ساختار NAND طراحی شده اند دست یافت. همچنین بازدهی ذخیره اطلاعات در مقایسه با تکنولوژی ۱۰ نانومتری به دوبرابر افزایش می یابد. در نتیجه اولین گیت حافظه ایجاد شده به این روش ظرفیتی برابر با ۱۶ گیگابایت خواهد داشت، هر چند با افزایش لایه هایی که به صورت عمودی بر روی یکدیگر قرار گرفته اند به تعداد ۲۴ لایه می توان ظرفیت ذخیره اطلاعات را در یک چیپ به  ۱۲۸ گیگابایت رساند.

  2013-08-05_23-31-39

  هر چند با تازگی ساختار جدیدی به صورت تئوری و نه عملیاتی به منظور ایجاد حافظه های بسیار بزرگ در ابعاد کوچک معرفی شده است(RRAM) اما به نظر نمی رسد این طراحی به این سرعت بتواند به تولید انبوه رسیده و جایگزین حافظه های غیر دائم کنونی شود. در این زمینه می توان به این نکته اشاره کرد که چیپ حافظه سامسونگ پس از ۱۰ سال تحقیقات مستمر توانسته است به تولید انبوه برسد، در نتیجه پیش بینی ها حاکی از آن است که ساختار RRAM به این سرعت نتواند به تولید انبوه برسد.
  از آنجا که یک چیپ با ساختار عمودی می تواند به تنهایی حافظه ای برابر با ۱۲۸ گیگابایت را ایجاد کند، می توان انتظار داشت گوشی های هوشمند، حافظه های فلش و ادوات حالت جامد با این تکنولوژی به منظور دست یابی به عملکرد بالاتر از این روش در طراحی های خود استفاده کنند. با استفاده از این حافظه ها می توان به راحتی حافظه های غیر دائم با ظرفیت بالای ذخیره اطلاعات و حجم فیزیکی کم را در ادواتی که نیازمند حافظه غیر دائم بوده و ابعاد کوچکی دارند استفاده کرد. بنابراین در آینده ای نزدیک شاهد استفاده از این تکنولوژی در ادوات مختلف مانند لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند و حافظه های فلش خواهیم بود.

  منبع: ileev

  مطالب مرتبط

  مشترک خبرنامه شوید

  تبلیغات
 • تازه ترین ها
 • پربیننده های هفته
 • پربیننده های ماه